دسته‌بندی نشده

لوازم التحریر: همه چیز درباره میز تحریر

میز تحریر در حقیقت عبارت از یک میز ساده چوبی است که ابعاد آن به اندازه‌ای می‌باشد که نیازهای تحریری ما را پاسخ دهد اگر شما هم از جمله افرادی هستید که مطالعه و انجام دادن کارهای تحریری، بخشی از زندگی یا اهداف شما را پوشش می‌دهد، استفاده از میز تحریر یا میز مطالعه را نمی‌توانید نادیده بگیرید.

در بسیاری از مواقع، میز تحریر با عنوان میز مطالعه یا میز کار نیز شناخته می‌شود؛ اما این که میز تحریر یا میز مطالعه باید دارای چه ویژگی‌هایی در جزئیات باشد، چه ابعادی داشته و در کل در خرید میز تحریر یا میز مطالعه به چه نکاتی توجه داشتیم،

اهمیت استفاده از میز تحریر چیست؟

با توجه به اینکه همگی ما داریم با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنیم به سبک جدیدی در دنیای کاری خود یعنی دورکاری روی آورده ایم برای انجام کار در خانه یا به اصطلاح دورکاری باید مکانی را در منزل برای خود در نظر بگیرید اولین قدم انتخاب یک میز کارو یا تحریر مناسب است و مورد بعدی انتخاب مکان و محیطی آرام برای مطالعه و انجام کارها و فعالیت‌های خوداست که در آن موقعیت بدنی و روانی مناسبی داشته باشید. از این رو، استفاده از میز تحریر، میزکارو میز مطالعه اهمیت زیادی خواهد داشت.

شاید در سال‌های گذشته، داشتن اتاق‌های مجزا در بین بسیاری از خانواده‌ها مساله‌ای باب نبود؛ اما در این روزها، به دلایل مختلف، کودکان و نوجوانان هر یک اتاقی مخصوص به خود دارند. از طرف دیگر، دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، روز به روز، دانش‌محورتر شده و نیاز به مطالعه و تمرکز نیز در آن بیشتر می‌شود. به همین دلیل، استفاده از میز تحریر یا میز مطالعه را چه برای خود و چه برای فرزاندانمان باید جدی بگیریم. همچنین که استفاده از این ابزار مفید، باعث حفظ سلامتی جسمانی و جلوگیری از بروز بیماری‌ها و عارضه‌های جسمانی نیز خواهد شد.

در اینجا قصد نداریم به معرفی انواع میز تحریر و مدل‌های مختلف آن بپردازیم. هرچند شناخت میزهای تحریر ساده و چندکاره نیز در نوع خود جذاب خواهد بود. پیش از هر چیز قصد داریم بدانیم که نکات ضروری برای انتخاب یک میز تحریر، میزکار یا میز مطالعه مناسب چیست؟

در خرید میز تحریر به چه نکاتی باید توجه داشت؟

بسیار پیش می‌آید که کودکان، تکالیف مدرسه خود را به حالت درازکش و جلوی تلویزیون انجام می‌دهند و یا در جمع‌های خانوادگی و محیط‌های شلوغ اقدام به این کار می‌کنند. این موضوع نه تنها باعث کاهش تمرکز و حواس‌پرتی آن‌ها می‌شود، بلکه آسیب‌های جسمانی زیادی نیز ممکن است به آن‌ها وارد کند.

داشتن یک میز تحریر یا میز مطالعه مناسب می‌تواند بسیاری از این مشکلات را حل کند. همچنین که عادت کردن کودکان و نوجوانان به استفاده از میز تحریر نیز یک موضوع حیاتی در رشد و پرورش آن‌ها خواهد بود. حال ببینیم که در انتخاب میزهای تحریر ساده به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم.

به قوس ستون فقرات توجه داشته باشید!

صندلی و فاصله میزهای تحریر ساده از بدن باید به گونه‌ای باشد که بدن را در حالت صاف باشد و اگر از لپ تاپ استفاده می‌کنید گردن و چشم‌ها را به موازات مانیتور نگه دارد. همچنین، صندلی‌ای که برای نشستن پشت میز تحریر استفاده می‌شود، نیز باید گودی پشت کمر را پوشانده و از خم شدن زیاد به جلو خودداری نماید. در صورتی که پشتی صندلی صاف است، باید از بالشتک‌هایی برای پوشاندن آن استفاده کرد.

گردن بیشتر از ۲۰ درجه نباید خم شود!!!

فرقی ندارد که از میزهای تحریر ساده استفاده می‌کنید یا میز کارهایی که مخصوص برش‌کاری یا انجام کارهای هنری خاص طراحی شده‌اند؛ ارتفاع میز و نشیمن‌گاه صندلی باید به گونه‌ای باشد که در هنگام مطالعه و یا انجام کار، وضعیت زاویه گردن بیشتر از ۲۰ درجه خم نشود. در صورتی که با استفاده از رحل یا نگهدارنده کتاب بتوانید آن را بیشتر به سمت چشمان خود خم نمائید و بالا بیاورید، نتیجه‌ای بهتر از آن خواهید گرفت.

برای مطالعه، از میزهای تحریر ساده استفاده کنید!

در صورتی که قصدتان از به‌کارگیری میزهای تحریر، صرفاً برای مطالعه و یا نوشتن است، بهتر است از میزهای تحریر ساده استفاده کنید که روی آن، زرق و برق‌های اضافی قرار نداشته باشد. به خصوص که میزهای تحریر مخصوص مطالعه، باید ترجیحاً سبک بوده تا جابجایی آن نیز راحت باشد. این موضوع در زمان‌هایی که در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنید یا قصد جابجایی منظم از خانه‌ای به خانه دیگر دارید، بیشتر اهمیت خواهد داشت.

در هماهنگی با محیط اتاق باشید!

بهتر است میزی که برای مطالعه یا کار انتخاب می‌کنید، در هماهنگی با دیگر اجزای دکوراسیون اتاق باشد. این قضیه موجب می‌شود تا تمرکز در حین مطالعه یا کار بیشتر شده و علاوه بر آن، از امنیت و آرامش ذهنی بیشتری نیز در حین انجام کار بهره‌مند باشید.

جنس مناسب برای میز را انتخاب کنید!

میزهای تحریر نیز دارای جنس‌های مختلفی هستند که بنا به بودجه و هدف شما می‌توانند انتخاب شوند. میزهای تحریر چوبی یا روکش چوب، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای میزهای کار هستند.

در صورتی که از میزهای چوبی استفاده می‌کنیم، باید بدانیم که چگونه از روکش‌های چوب طبیعی نگهداری کنیم؟

میز تحریر لمینت یا ام‌دی‌اف نیز یکی از جنس‌های دیگر برای میز تحریر است. سطح پلاستیکی که در یک هسته چوبی قرار گرفته است، هزینه‌های شما را پایین آورده و حتی مقاومت آن را نیز در برابر فرسایش بیشتر خواهد کرد. لمینت‌ها، دارای آرایه و زمینه‌های رنگی وسیعی هستند و الگوهایی با طرح‌های چوبی نیز در خود دارند. لمینت‌ها در عین مقاومت بالا در برابر فشار، هزینه‌های کمتری نیز دربر خواهند داشت.

اندازه‌های استاندارد میز تحریر را در نظر داشته باشید!

میزهای تحریر نیز همانند بسیاری از ابزارها و وسایل خانه، ابعادی استاندارد دارند. معمولاً برای ساخت این میزها باید طول آن را چیزی بین ۷۰ سانتیمتر تا ۱.۵ متر در نظر گرفت. همچنین، عمق صفحه نیز مقداری بین ۶۰ تا ۷۵ سانتیمتر خواهد بود. ارتفاع رویه میز از زمین نیز تقریباً ۷۵ سانتیمتر است (بین ۷۳ تا ۷۷ سانتیمتر). البته ارتفاع میز را باید با در نظر داشتن نوع صندلی که قصد استفاده از آن را دارید، تعیین کنید. ضخامتی که مناسب صفحه میز تحریر باشد نیز حداقل ۱۶ میلیمتر است و در صورتی که بخواهید وسایل سنگین‌تر روی آن قرار دهید، می‌توانید ضخامت آن را دو برابر کنید.

میز را متناسب با متراژ اتاق تهیه کنید!

میزهای تحریر را لازم است آن قدر در اتاق جابجا کنید تا بهترین زاویه و مکان را برای آن پیدا کنید. این میز باید در جایی مناسب قرار گرفته تا نوری که به آن می‌تابد، باعث آزار چشم فرد در هنگام کار یا مطالعه نشود. در صورتی که ابعاد اتاق کوچک است، لازم است میز را با حداقل ابعاد استاندارد تهیه کنید. همچنین، می‌توانید به جای استفاده از میزهای تحریر مستقل، از میزهایی استفاده کنید که متصل به تخت‌خواب یا کتابخانه هستند و امکان تا شدن دارند. بنابراین، در انتخاب میز تحریر، ابعاد، متراژ و فضای لازم برای آن را در نظر بگیرید.

ابعاد صندلی‌تان مهم است!

نشیمن‌گاه صندلی شما باید ۹۰ درصد از طول ران را تحت پوشش درآورد. این میزان در صورتی که بیشتر شود، باعث فشار آوردن به زانو می‌شود. همچنین، کمتر بودن آن نیز باعث آسیب‌های عضلانی می‌گردد. ابعاد صندلی تا حد زیادی نیز به پهنای بدن بستگی دارد. در صورتی که فرد چاق یا لاغر باشد، ابعادی که برای صندلی شما مناسب است نیز تغییر خواهد کرد. همچنین که در نظر داشتن اندازه جثه شخص، در تعیین ابعاد میز نیز تاثیراتی خواهد داشت.

بهتر است میزهای تحریر را از میز کامپیوتر جدا کنید!

البته این موضوع بیشتر در مورد کامپیوترهای دسکتاپ صدق می‌کند. استفاده از لپ‌تاپ‌ها می‌تواند به راحتی روی میزهای کار و تحریر نیز انجام شود. اما موضوعی که نباید آن را فراموش کنید، این است که همواره باید مانیتور در زاویه مستقیم با چشم‌ها قرار داشته باشد. بنابراین، اگر می‌خواهید از میزهای تحریر برای کار با کامپیوتر نیز استفاده کنید، باید شرایط مطلوب آن را نیز محیا نمائید.

سوالات متداول

بهترین جنس برای میزهای تحریر چیست؟

استفاده از چوب و ام‌دی‌اف بیشتر از دیگر موارد در ساخت میزهای تحریر کاربرد دارد. در ساخت میزهای تحریر، عموماً از موادی چون شیشه، فلز، چوب و ام‌دی‌اف استفاده می‌شود و در مواردی، نئوپان را نیز به کار می‌گیرند. اما مساله‌ای که وجود دارد، این است که استفاده از میزهای چوبی و ام‌دی‌اف، دوام و جذابیت بیشتری خواهند داشت.

ابعاد مناسب میزهای تحریر چیست؟

ابعاد مناسب، بسته به چاق یا لاغر بودن و قد افراد متغیر خواهد بود. اما حالت کلی این است که زانوها باید در زاویه ۹۰ درجه قرار گرفته و فاصله کتاب و چشم فرد به گونه‌ای باشد که گردن شخص، بیشتر از ۹۰ درجه خم نشود. همچنین، وضعیت دست‌ها باید به گونه‌ای باشد که مچ‌ها و آرنج در یک امتداد بوده و آرنج‌ و بازو، زاویه‌ای ۱۱۰ درجه‌ای نسبت به هم پیدا کنند.

چه نوع صندلی‌هایی برای قرارگیری پشت میزها مناسب‌ترند؟

این موضوع نیز بستگی به نوع کاربری میز خواهد داشت. در صورتی که میز کار شماست، بهتر است از صندلی‌های چرخ‌دار استفاده کنید که متناسب با ارگونومی بدن طراحی شده‌اند. در مواردی که مربوط به میز مطالعه و یا نوشتن هستند، نیز بهتر است از صندلی‌های ثابت که پشتی مناسبی داشته باشند، بهره‌مند شوید.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *