پرینت سه بعدی

پلاستیک PLA چیست

PLA plastic

پلاستیک PLA یکی از انواع پلاستیک های ترموپلاست است. این ماده یکی از پلاستیکهای زیست تخریب پذیر میباشد. به این صورت که در صورت قرار گیری در محیط مناسب در مدت زمان کوتاه تجزیه شده و به محیط بر میگردد. در آن از مواد سمی استفاده نشده. لذا برای کاملا برای محیط زیست بی خطر است. در تهیه این پلاستیکها از مواد گیاهی استفاده میشود. که طی فرآیندی پلیمر های آن ها را استخراج و تبدیل به  پی ال ای میکنند. در این مطلب برای معرفی و برسی پلاستیک PLA توضیحاتی داده میشود.

 

معرفی پلاستیک های PLA :

باید گفت که پلاستیک PLA یا همان پلی‌لاکتیک اسید با نام دیگر آن اسید پلی‌لاکتیکیا پلی لاکتاید (پی ال ایPLA) نوعی پلی‌استر آلفاتیک ترموپلاستیک قابل تجزیه زیستی و فعال زیستی می ‌باشد. این پلاستیک از منابع تجدید پذیر مانند نشاسته ذرت (در ایالات متحده و کانادا) کاساوا ریشه‌های چیپس یا نشاسته (عمدتاً در آسیا) یا نیشکر (در بقیه جهان) به دست می آید. در سال ۲۰۱۰ پی ال ای بیشترین حجم مصرف نسبت به گونه‌های دیگر بیوپلاستیک را در جهان به خود اختصاص داده بود.

به عبارت دیگر پلاستیک PLA یک ترموپلاستیک زیست تخریب پذیر بوده که از منابع تجدید پذیر مانند آرد ذرت، نیشکر و نشاسته مشتق گرفته می شود. برای همین فیلامنت های PLA از جمله مواد مصرفی پرینتر های سه بعدی میباشد. از طرفی همان طور ه گفته شد ، این پلاستیک دوستدار محیط زیست است. این ماده در مقایسه با دیگر پلاستیک ها مانند ABS که از مشتقات نفتی گرفته نمی شود. لذا برای استفاده نیز کاملا بی خطر بوده و مشکلی برای انسان ایجاد نمیکند.

 

PLA plastic

کاربرد های پلاستیک PLA :

کاربرد های پلاستیک PLA بسیار زیاد میباشد. عموم استفاده از این ماده زیست تخریب پذیر در صنایع غذایی ، پزشکی و استفاده آن در پرینتر های سه بعدی است. در ادامه توضیحات بیشتری در این خصوص به شما ارائه میدهیم.

کاربرد پلاستیک PLA در صنایع پزشکی :

مهمترین کاربرد پلاستیک PLA استفاده آن در صنایع پزشکی میباشد. این پلاستیک به دلیل عدم انتشار مواد سمی در هنگام تجزیه برای بدن کاملا بدون ضرر است. از این رو از پلاستیکهای پی ال ای برای بخیه زدن و ایمپلنت های جراحی که دارای ویژگی است که میتواند اسید لاکتیک بدون اثر را در بدن تعدیل کند. اتصالات ایمپنلت های جراحی مانند پین ها ولوله ها نیز از PLA ساخته می شود که ظرف شش ماه تا دو سال در بدن انسان تجزیه می شوند.

معرفی کاربرد پلاستیک PLA در صنایع غذایی :

همچنین PLA در بسته بندی مواد غذایی نیز استفاده می شود. در ساخت لوازم یکبار مصرف ( قاشق و چنگال)، لوازم خانگی، مواد بهداشتی و حتی پوشک از PLA استفاده می کنند. به همین دلیل PLA به عنوان یک پلاستیک سالم و امن شناخته می شود. برای آن هایی که می خواهند با PLA فنجان، بطری آب یا هر لوازم دیگری که با غذا و نوشیدنی در ارتباط است پرینت کنند این نکته قابل ذکر است که یادتان باشد رنگ های فیلامنت های PLA به اندازه خودPLA بی خطر نیست. متاسفانه در دفترچه اطلاعات استفاده از این مواد هیچ اشاره ای به ترکیبات شیمیایی رنگ های فیلامنت ها یا پتانسیل ایجاد مسمومیت آنها هیچ اشاره ای نمی شود.

کاربرد PLA در پرینتر های سه بعدی :

یکی از مهمترین کاربرد های PLA در پرینتر های سه بعدی به علت ذوب سریع آن میباشد. این مورد باعث انجام سریع عمل پرینت میشود. از طرفی هم امکان ایجاد انقباض در فیلامنت PLA در معرض گرما و نور خورشید وجود دارد. اما به دلیل دمای ذوب پایین پرینت و ذوب را در این فلامنت ها آسان کرده است. همچنین این خصوصیت از پلاستیک های PLA باعث سهولت در ذوب شده که پلی لاکتیک اسید یا همان پی ال ای را برای کاربردهای پرینت سه بعدی مناسب کرده میکند.

مزایای PLA چیست :

تجزیه پلاستیک PLA باعث ایجاد مواد سمی نمیشود. این در حالی است که حتی از آن برای تولید بخیه هایی میکنند که داخل بدن انسان آن را بکار می برند. این به این معناست که پس از مواد کاملا سالمی تولید میکند. همچنین این پلاستیک ها دمای ذوب پاینی دارند. از این رو برای پرینت های سه بعدی و قالب گیری آن در محصولات غذایی با سهولت و سرعت بهتری صورت میگیرد. از این رو استفاده از آن میتواند مزایای زیادی خواهد داشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *